Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DAYININ ORTA DÜNYAYA GELİŞİNE DAİR
Ortadünyanın batısında, insanların sihirbaz dediği 'ISTARİ *1'' beliriverdi.  Elfler arasında Batı'nın Efendilerinin*2  onları haberci olarak gönderdikleri  konuşuldu; Sauron yeninden çıktığı takdirde , gücünün karşısında duracak. Elflere , İnsanlara ve İyiliğin yönünden gidecek bütün canlılara cesaret vericeklerdi. Ortadünya halkaları onlara bir sürü isim taktıi çünkü gerçek isimlerini hiçbir zaman açıklamadılar. En güçlüleri Elflerin diyişiyle Mithrandir*3 (Gandalf )  ve Curunir(Ak Saruman) diye adlandırdıklarıydı. Curunir aralarında en yaşlı olandı ve ilk olarak o gelmişti; onun ardından Mithrandir ve Radagast gelmişler. Radagast tüm kuşların ve hayvanların dostuydu, Curunir ise sık sık insanlar arasında bulunurdu; hem usta konuşmacıydı, hem de demirciliğe dair her türlü maharete sahipti. Elrond'la ve Elflerle kafaca en çok uyuşan ve daima en yiğitleri olan Mithrandir

Gelelim Gandalf dayının Yaşına;
       Morgoth's Ring kitabına baktım, Annals of Aman isimli bölümde ağaçların yıllarını (valian yılı) nasıl güneş yıllarına çevirebileceğimize dair bir şeyler var. Şöyle ki, Ağaçlar 1.495 Valian Yılı yaşamış. 1 Valian Yılı da, 9,582 Güneş Yılına denk geliyor. Bu da kaba bir hesapla 14.325 yıla tekabül ediyor. Birinci Çağ kısa bir çağdı, Kronolojiye bakarsak, İnsanların Uyanışı'ndan Öfke Savaşı'na kadar giden bölüm 583 yıl, İkinci Çağ en uzun çağ, Noldor'un dönüşüyle Sauron'un yenilişi arasındaki bölüm de 3.441 yıl. Yüzük Taşıyıcılarıyla beraber Gandalf Üçüncü çağın 3.021'inci yılında ayrılıyor Orta-Dünya'dan, toplayalım;
Gandalf Orta-dünya'dan ayrılırken 21.370 yaşında değildi. Çünkü, Ağaçların Yıllarının öncesi var. Lamps of Valar, birinci çağdan üç çağ evvel deniyor, yani biri ağaçlar diğer ikisi bilinmiyor bile yıldızlar altında binyıllar geçmiş demektir.
Ama gandalf Orta-dünya'da ne kadar yıl yürüdü derseniz, 2.012 yıl diyebiliriz, 1.000 yılında gemiden diğer Istari ile birlikte iniyor kendisi ve 3.012'de ayrılıyor. 

EK BİLGİ ;
MİNAS ANOR : ''GÜNEŞ KULESİ'', Sonradan Minas Tirith olarak anıldı; Anarion Kenti.
MİNAS TİRİTH : ''MUHAFIZ KULESİ'', Tol Sirion'da Finrod tarafından yükseltildi.

*1 Istarı : Büyücüler. Curunir,Saruman ; Mithrandir,Gandalf,Olorin ; Radagast
*2 Batı'nın Efendileri : Dünyanın Şekillenmesi ve yaratılışındaki kişiler.
*3 Mithrandir :  '' Gri Gezgin '' Olorin'in yani Gandalf'ın Elf Dilindeki adı

Bkz: SILMARILLION (J.R.R TOLKIEN)

Eh İşte Cevaplanmamış Bazı Şeyler Okursan Çok Sevinirim Ve Ali Deniz'e de Böyle Bir Kitabın Var Olduğunu Büyük İhtimal Biliyordur Kitap Kadim Zamanı Anlatıyor Okuduğunuz İçin Teşekküler. Smile
Alıntı
Eline sağlık, Morgoth's Ring kitabı okunacak kitaplar arasında yer alıyor. Tam olarak içeriğini bilmiyorum fakat epey faydalı bilgiler aktardın teşekkür ediyorum.
Dayın Star Yeğenim.

https://www.youtube.com/gandalfdayi
Alıntı
(12.09.2017 08:56)gandalfdayi demiş ki: Eline sağlık, Morgoth's Ring kitabı okunacak kitaplar arasında yer alıyor. Tam olarak içeriğini bilmiyorum fakat epey faydalı bilgiler aktardın teşekkür ediyorum.

Geç Olsada okudugun için teşekkürler  ilerleyen bölümlerde artık dayının gucunu goruruz  <3
Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi